texas Age Group State Water Polo Championship – April 23-24

Attached at link at bottom of this post is the information for the Texas Age Group State Water Polo Championship (TAGS, 8th/6th Grade & younger) which will be on Saturday – Sunday, April 23-24 in Rosenberg  TX (suburb of Houston).  The tournament this year will be a two day event with all teams getting 4-5 games over the two day tournament.  This will allow for a true Championship format for all divisions.  The tournament will be hosted by the Southwest Zone of USA Water Polo and the Viper Pigeons Water Polo Club.  Games will begin no earlier than 8:00 am on Saturday, April 23rd and end no later than 3:00 pm on Sunday, April 24th.  All teams are guaranteed to play 4-5 games (most likely 5 games).   A hospitality room will be set up at the event for all coaches and officials.  Awards will be given out to the teams placing 1st/2nd in each division.

There will be three divisions for the TAGS Water Polo Championship:  8th Grade & Younger Boys-Coed/14U, 8th Grade & Younger Girls/14U, and 6th Grade & Younger Coed/12U.  Athletes must meet both the grade and age eligibility in order to compete.  The age will be defined as the age of the athlete on Saturday, April 23rd.  This will be a USA Water Polo sanctioned event using USA Water Polo rules & regulations.  All athletes MUST be USA Water Polo Bronze, Silver, or Gold members to compete in this event.  All teams must have a USA Water Polo registered coach on deck for all games.  Each club team must be a currently registered USA Water Polo Club or affiliated with a current USA Water Polo Club in order to compete.

Please email your commitment to play in the TAGS Water Polo Championship by Wednesday, April 13th to joelinehan@usawaterpolo.org. Please include specific team names and divisions.  If you know your team will be playing, please email ASAP.  Make checks payable to Southwest Water Polo.  Please mail payments to Joe Linehan, 7750 North Macarthur Blvd, #120-275, Irving, TX 75063 OR bring with you to the pool on April 23rd.  Schedules will be finalized and sent via email on Monday, April 18th.

Texas Age Group State Water Polo Championship – Spring 2016

Charles Dutton Memorial Tournament Results

Results from this past weekend’s Charles Dutton Memorial Tournament in Southlake, TX hosted by North Texas Thunder Water Polo Club.

Men’s Open:
1. Dallas
2. Thunder Masters
3. HOPS
4. TOTEX
5. St Marks
6. San Antonio
7. VP-Foster
8. Thunder

Women’s Open:
1. Austin
2. Thunder Masters
3. HOPS
4. VP Foster

14U Boys/coed:
1. Thunder Yellow
2. VP-Green
3. St Marks
4. San Antonio
5. Longhorn
6. Zilla
7. VP-Black
8. Thunder White

12U Coed:
1. St Marks
2. Zilla
3. Thunder Orange
4. Viper Pigeons
5. Thunder Green

Saturday, March 5th
Southlake Pool #1:  Diving Boards
  12:00 Dallas-17 v. San Antonio-9 (Men’s)
12:50 HOPS-18 v. St Marks-4 (Men’s)
1:40 HOPS-4 v. ThunMasters-16 (Women)
2:30 Dallas-19 v. Thunder-7 (Men’s)
3:20 HOPS-19 v. VP-Foster-2 (Men’s)
4:10 HOPS-6 v. Austin-21 (Women’s)
5:00 Dallas-14 v. TOTEX-12 (Men’s)
5:50 HOPS-13 v.Thun Masters-14 (Men’s)
6:40 HOPS-18 v. VP-Foster-2 (Women’s)
7:30 Thun Yellow-16 v. VP Black-7 (14U)

12:00 TOTEX-16 v. Thunder -6(Men’s)
12:50 ThuMasters-19 v. VP-Foster-1 (Men)
1:40 Austin-21 v. VP-Foster-0 (Women’s)
2:30 TOTEX-15 v. San Antonio-9 (Men’s)
3:20 ThunMasters-10 v. St Marks-8 (Men’s)
4:10ThuMasters-13 v.VP-Foster-4 (Women)
5:00 San Antonio-5 v. Thunder-0 (Men’s)
5:50 St Marks-20 v VP-Foster-0 (Men’s)
6:40 Austin-12 v. ThunMasters-6 (Women’s)
7:30 St Marks-18 v Zilla-5 (14U)

12:00 Trident-12 v. Zilla-6 (12U)
12:50 VP-12 v. Thu Orange-13 (12U)
1:40 VP-Green-14 v. Longhorn-5 (14U)
2:30 St Marks-13 v. VP Black-5 (14U)
3:20 Thunder Yellow-19 v. Zilla-3 (14U)
4:10 San Anton-18 v. ThunWhite-3 (14U)
5:00 Trident-13 v. Viper Pigeons-9 (12U)
5:50 Zilla-9 v. Thunder Orange-8 (12U)
6:40 San Anton-13 v. Longhorn-6 (14U)
7:30 VP Green-11 v. Thun White-4 (14U)

Sunday, March 6th
Southlake Pool #1:  Diving Boards
  7:30 San Antonio-15 v. VP-Foster-7(Men,5-8)
8:20 Dallas-12 v. HOPS-11 (Men, 1-4)
9:10 VP-Green-13 v. San Antonio-8 (14U)
10:00 Austin-10 v. VP Fosters-3 (Women)
10:50 ThunMasters-9 v. HOPS-5 (Women)
11:40 San Anton-9 v. St Marks-11 (Men-5th)
12:30 Dallas-9 v. Thun Masters-8 (Mens-1st)
1:20 Austin-7 v. Thu Masters-6 (Women-1st)
2:10 Longhorn-14 v. Zilla-12 (14U – 5th/6th)
3:00 VP-Green-7 v. Thunder-13 (14U – 1st)

7:30 St Marks-5 v. Thunder-0 (Men, 5-8)
8:20 ThunMaster-19 v. TOTEX-9 (Men,1-4)
9:10 TWWP Boys-11 v. Thun Girls-2 (Ex)
10:00 Thun Boys-11 v. Thun Girls-2 (Ex)
10:50 Thun Boys-5 v. TWWP Boys-7 (Ex)
11:40 VP Foster-5 v. Thunder-0 (Mens-7th)
12:30 HOPS-14 v. TOTEX-8 (Mens-3rd)
1:20 HOPS-10 v. VP-Foster-8 (Womens-3rd)
2:10 ThunWhite-4 v. VP-Black-11 (14U-7th)
3:00 San Anton-4 v. St Marks-11 (14U-3rd)

7:30 ViperPigeons-14 v ThGreen-3(12U)
8:20 Trident-12 v. Thun Orange-4 (12U)
9:10 Zilla-13 v. Thunder Green-1 (12U)
10:00 Longhorn-9 v. ThunWhite-2 (14U)
10:50 Zilla-9.4 v. VP Black-9.2 (14U)
11:40 ThuYellow-15 v. St Marks-5 (14U)
12:30 Trident-11 v. Thun Green-3 (12U)
1:20 Viper Pigeons-13 v. Zilla-14 (12U)
2:10 ThuOrange-5 v. ThuGreen-0 (12U)
3:00 St Marks-12 v. Zilla-5 (12U – 1st)