Charles Dutton Results

Results from the Charles Dutton tournament held this past weekend in Southlake, TX:

Saturday, March 4th

Southlake Pool #1:  Diving Boards
12:00 HOPS-18 v. Texas Tech-7 (Men)
12:50 Dallas-19 v. Thunder White-11 (Men)
1:40 Thun 18’s-14 v. UT-Arlington-4 (Men)
2:30 TOTEX-20 v. Longhorn-6 (Men)
3:20 St Marks-27 v. Texas Tech-3 (Men)
4:10 8th Man-9 v. Thunder White-1 (Men)
5:00 SanAntonio-16 v. UT-Arlington-4 (Men)
5:50 HOPS/TT-13 v. Thun 16’s-4 (Women)
6:40 HOPS-10 v. St. Marks-4 (Men)
7:30 Thun 18’s-18 v. San Antonio-13 (Men)

Southlake Pool #2: Middle Pool 
2:30 Trident-17 v. Zilla-8 (12U)
3:20 Longhorn-5 v. Thun 16’s-6 (Women)
4:10 Thun Boys-14 v. Viper Pigeons-3 (14U)
5:00 Thunder 16’s-21 v. Longhorn-8 (Men)
5:50 Th 18’s-12 v. Th Masters-11 (Women)
6:40 Dallas-13 v. 8th Man-17 (Men)
7:30 TOTEX-13 v. Thunder 16’s-9 (Men)

Southlake Pool #3:  Entrance
12:00 ThMasters-6 v.GatorGals-7 (Wom)
12:50 HOPS/TT-16 v.Longhorn-6 (Wom)
1:40 St Marks-18 v. Zilla-4 (14U)
2:30 ThuBlack-13 v. ThunSilver-9 (12U)
3:20 Thun18s-16 v. GatorGals-10 (Wom)
4:10 St Marks-20 v. Thun Girls-2 (14U
5:00 Trident-15 v. Thun Black-9 (12U)
5:50 Zilla-0 v. Thunder Silver-5 (12U)
6:40 Zilla-9 v. Thunder Boys-11 (14U)
7:30 ViperPigeon-15 v. ThGirls-13 (14U)

Sunday, March 5th
Southlake Pool #1:  Diving Boards

7:30 HOPS-19 v. Dallas-12 (Men)
8:20 Thun 18’s-17 v. Thun 16’s-7 (Men)
9:10 Texas Tech-12 v. Thun White-5 (Men)
10:00 UT-Arlington-8 v. Longhorn-14 (Men)
10:50 HOPS-14 v. Thunder-9 (Men, L-3rd)
11:40 St Marks-12 v. TOTEX-18 (Men, L-3rd)
12:30 HOPS-10 – v. Thun 18’s-15 (Wom-1st)
1:20 Thun White-11 v. UTA -15 (Men-11th)
2:10 HOPS-11 v. TOTEX-12 (Men-1st)

Southlake Pool #2: Middle Pool
7:30 8th Man-5 v. St Marks-9 (Men)
8:20 TOTEX-14 v. San Antonio-5 (Men)
9:10 Thun 16’s-7 v. Th Masters-5 (Women)
10:00 Gator Gals-9 v. Longhorn-8 (Women)
10:50 Dallas-10 v. Thun16’s-15 (Men-5th/7th)
11:40 8th Man-10 v. SA-11 (Men-5th/7th)
12:30 Gator Gals-3 v. Thun16’s-9 (Wom 3rd)
1:20 Th Masters-5 v. Longhorn-0 (Wom-5th)
2:10 Texas Tech-6 v. Longhorn-8 (Men-9th)

Southlake Pool #3:  Entrance
7:30 Zilla-5 v. Thunder Black-14 (12U)
8:20 Trident-13 v. Thun Silver-6 (12U)
9:10 Zilla-13 v. Viper Pigeons-6 (14U)
10:00 ThunBoys-10 v. ThunGirls-1 (14U)
10:50 Thun Silver-5 v. Zilla-5 (12U-3rd)
11:40 SM-16 v. Viper Pigeons-3 (14U)
12:30 Trident-14 v. ThBlack-11 (12U-1st)
1:20 Zilla-17 v. Thunder Girls-5 (14U)
2:10 St Marks-15 v. Thun Boys-4 (14U)

Final Standings:

Men’s Open:
1. TOTEX
2. HOPS
3. Thunder 18′s
3. St Marks
5. Thunder 16′s
5. San Antonio
7. 8th Man
7. Dallas
9. Texas Tech
10. Longhorn
11. UT-Arlington
12. Thunder White

Women’s Open:
1. Thunder 18′s
2. HOPS/TT
3. Thunder 16′s
4. Gator Gals
5. Thunder Masters
6. Longhorn

8th Grade & Younger:
1. St Marks
2. Thunder Boys
3. Zilla
4. Viper Pigeons
5. Thunder Girls

6th Grade & Younger:
1. Trident
2. Thunder Black
3. Thunder Silver
3. Zilla