USA Water Polo Girls National Junior Olympics

(Final Results) The results for Southwest Zone boys teams playing this week in the USA Water Polo National Junior Olympics in Orange County, CA on July 27-30 are included below. This page will be updated regularly this week as results come in.

18&Under Girls Championship:
Stanford A 15, Thunder WPC 3
Thunder WPC 12, SOAK Water Polo 8
Thunder WPC 9, NW Orcas 6
Thunder WPC Advances to Platinum Bracket
Davis A 15, Thunder WPC 5
Royals 559 A 17, Thunder WPC 8
Diablo Alliance 12, Thunder WPC 3
Santa Clara SC 11, Thunder WPC 10
Coronado Aquatics 13, Thunder WPC 3
Thunder WPC Places 24th in 18U Girls Platinum

Foothill Red 14, CFWPC 1
CFWPC 10, Narrows WPC 4
Davis A 13, CFWPC 0
CFWPC Advances to Gold Bracket
NW Orcas 8, CFWPC 5
Big Valley 11, CFWPC 5
CFWPC 14, Kearns 9
Praetorian 7, CFWPC 6
CFWPC 11, SC Tritons 9
Northwest Orcas 12, CFWPC 3
CFWPC Places 10th in 18U Girls Gold

SB 805 A 14, Viper Pigeon Green 1
Coronado Aquatics 19, Viper Pigeon Green 3
Viper Pigeon Green Advances to Gold Bracket
Windy City 9, Viper Pigeon Green 2
Puget Sound Polo 9, Viper Pigeon Green 2
Raider Water Polo 9, Viper Pigeon Green 5
Utah Premier 18, Viper Pigeon Green 3
Narrows Water Polo 15, Viper Pigeon Green 0
Viper Pigeon Green Places 24th in 18U Gold

18&Under Girls Classic:
PV Water Polo 16, Longhorn Aquatics 0
American River 8, Longhorn Aquatics 1
Yeti Water Polo 13, Longhorn Aquatics 7
Longhorn Aquatics Advances to Bronze Bracket
Longhorn Aquatics 7, Rain City 4
Moose 13, Longhorn Aquatics 6
Longhorn Aquatics 9, Mid Michigan Raptor 2
NW Blue Crush 11, Longhorn Aquatics 7
Redlands Renegades 8, Longhorn Aquatics 7
Longhorn Aquatics Places 8th in 18U Girls Bronze

16&Under Girls Championship:
South Coast Red 5(2), Thunder WPC 5(1) – Shootout
Thunder WPC 10, NW Orcas 7
Santa Cruz Waxem 10, Thunder WPC 3
Thunder WPC Advances to Gold Bracket
Thunder WPC 7, Oregon Empire 5
Thunder WPC 8, Tualatin Hills 7
Big Valley 11, Thunder WPC 7
American River 8, Thunder WPC 2
La Jolla 7, Thunder WPC 6
Thunder WPC Places 6th in 16U Girls Gold

SB 805 A 12, CFWPC 2
Diablo Alliance Black 10, CFWPC A 4
CFWPC A Advances to Gold Bracket
Davis 9, CFWPC A 3
CFWPC A 2, Napa Premier Aquatics 1
Tualatin Hills 10, CFWPC 6
CFWPC A 7, Spartan 4
Sacramento 10, CFWPC A 3
CFWPC A Places 18th in 16U Girls Gold

Lamorinda Blue 11, Viper Pigeon Green 0
West Valley Gold 15, Viper Pigeon Green 3
Viper Pigeon Green Advances to Gold Bracket
Moose 5, Viper Pigeon Green 3
Viper Pigeon Green 8, Lyons WPC 4
Davis 12, Viper Pigeon Green 5
Sacramento 11, Viper Pigeon Green 4
Spartan 7, Viper Pigeon Green 5
Viper Pigeon Green Places 20th in 16U Girls Gold

16&Under Girls Classic:
PV Water Polo 15, CFWPC B 1
Stanford B 8, CFWPC B 3
CFWPC B Advances to Bronze Bracket
NIPC 7, CFWPC B 6
SHAQ 8, CFWPC B 1
CA Republic SC 11, CFWPC B 3
Northern CA Aquatics 12, CFWPC B 1
NIPC 13, CFWPC B 8
CFWPC B Places 12th in 16U Girls Bronze

14&Under Girls Championship:
CDM Aquatics 6, Viper Pigeon Green 2
Viper Pigeon Green 3, Praetorian 1
Stanford 13, Viper Pigeon Green 4
Viper Pigeon Green Advances to Gold Bracket
Viper Pigeon Green 5(3) vs. Big Valley 5(0) – Shootout
Viper Pigeon Green 6, Olympus Aquatics 4
Viper Pigeon Green 5, Napa Premier Aquatics 4
Olympus Aquatics 11, Viper Pigeon Green 7
Viper Pigeon Green 4, Big Valley 2
Viper Pigeon Green Places 3rd in 14U Girls Gold

Foothill Red 19, Thunder WPC 1
Thunder WPC 8(4), West Valley Gold 8(3) – Shootout
South Coast 9, Thunder WPC 4
Thunder WPC Advances to Gold Bracket
SHAQ A 5, Thunder WPC 1
Lamorninda 9, Thunder WPC 8
Thunder WPC 5, 680 Blue 4
Thunder WPC 4, San Jose Almaden 3
Olympus Aquatics 14, Thunder WPC 13
Shaq A 10, Thunder WPC 7
Thunder WPC Places 8th in 14U Gold

12&Under Girls Championship:
Thunder WPC 5, Diablo Alliance 4
Laguna Beach 13, Thunder WPC 2
Thunder WPC 7, 680 Rad 4
Thunder WPC Advances to Platinum Bracket
SD Shores 6, Thunder WPC 5
Thunder WPC 9, Big Valley 1
SC Tritons 5(4), Thunder WPC 5(2) – Shootout
Navy Aquatics 6, Thunder WPC 3
Thunder WPC 8, Diablo Alliance 4
Thunder WPC Places 19th in 12U Platinum

Riverside 18, Viper Pigeon Green 1
Rose Bowl 11, Viper Pigeon Green 3
Viper Pigeon Green Advances to Gold Bracket
American River 9, Viper Pigeon Green 3
Menlo Park 8, Viper Pigeon Green 1
SB Premier B 11, Viper Pigeon Green 5
Lamorinda Gold 9, Viper Pigeon Green 3
Trojan 7(2), Viper Pigeon Green 7(0) – Shootout
Viper Pigeon Green Places 21st in 12U Gold

USA Water Polo Boys National Junior Olympics Results

(FINAL RESULTS) The results for Southwest Zone boys teams playing this week in the USA Water Polo National Junior Olympics in Orange County, CA  on July 22-25 are included below. This page will be updated regularly this week as results come in.

18&Under Boys Championship:
Thunder Black  7, Stanford B 5
Northwood Red 20, Thunder Black 5
Thunder Black 6, Greenwich 4
Thunder Black Advances to Platinum Bracket
CDM Aquatics Blue 14, Thunder Black 5
Del Mar A 15, Thunder Black 7
American River 14, Thunder Black 10
Carlsbad 15, Thunder WPC 8
CA Republic SC A 22, Thunder Black 8
Thunder Black Places 24th in 18U Platinum

Stanford A 19, CFWPC 2
Greenwich 11, CFWPC 7
CFWPC Advances to Gold Bracket
Raider Water Polo 12, CFWPC 11
CFWPC 11, Duke City Aquatics 8
Utah Premier 10, CFWPC 8
Bend Waves 11, CFWPC 9
CFWPC 14, Rain City 10
CFWPC Places 19th in 18U Gold

Socal Black 25, Viper Pigeon Green 2
Alumni Water Polo 17, Viper Pigeon Green 2
Viper Pigeon Green Advances to Gold Bracket
Puget Sound Polo A 20, Viper Pigeon Green 2
Bend Waves 13, Viper Pigeon Green 7
Viper Pigeon Green 12, Third Coast Aquatics 9
Viper Pigeon Green 11, Duke City Aquatics 10
Kearns 12, Viper Pigeon Green 7
Viper Pigeon Green Places 21st in 18U Gold

18&Under Boys Classic:
Santa Barbara Premier B 18, Longhorn Aquatics 8
Longhorn Aquatics 15, Thunder Silver 7
Golden State Aquatics 19, Longhorn Aquatics 7
Longhorn Aquatics Advances to Bronze Bracket
Escondido Riptides 14, Longhorn Aquatics 11
Flo Water Polo 9, Longhorn Aquatics 8
Granite Bay 9, Longhorn Aquatics 8
Longhorn Aquatics 8, Eugene city 6
Capitol DC 15, Longhorn Aquatics 10
Longhorn Aquatics 10(4), Slap 10(3) – Shootout
Longhorn Aquatics Places 15th in 18U Bronze

PV Water Polo 20, Lake Jackson WPC 2
Pac Coast A 12, Lakc Jackson 5
Lake Jackson Advances to Bronze Bracket
Lake Jackson 13, South County Herriman Polo 6
Granite Bay 9, Lake Jackson 5
Slap 10, Lake Jackson 6
Lake Jackson 9, Puget Sound Polo B 5
Eugene City 10, Lake Jackson 8
Lake Jackson Places 18th in 18U Bronze

Riverside 21, Thunder Silver 2
Longhorn Aquatics 15, Thunder Silver 7
Thunder Silver Advances to Bronze Bracket
Puget Sound Polo B 5(5), Thunder Silver 5(4) – Shootout
Coronado 14, Thunder Silver 1
Moose 10, Thunder Silver 3
Thunder Silver 18, South County Herriman Polo 5
Northwest Blue Crush 13, Thunder Silver 6
Thunder Silver Places 23rd in 18U Bronze

18&Under Boys Invitational:
Ripon Aquatics 14, Viper Pigeon Black 4
Rose Bowl Black 15, Viper Pigeon Black 0
Northern Cal Aquatics 14, Viper Pigeon Black 2
Valley Water Polo 13, Viper Pigeon Black 6
SOAC UCLS Water Polo 11, Viper Pigeon Black 0
Narrows WPC 4, Viper Pigeon Black 2
San Marino 14, Viper Pigeon Black 4
Viper Pigeon Black Places 12th in 18U Invitational

16&Under Boys Championship:
CC United Black 15, Viper Pigeon Green 4
Utah Premier A 13, Viper Pigeon Green 11
Viper Pigeon Green Advances to Gold Bracket
Viper Pigeon Green 10, West Suburban 7
Viper Pigeon Green 8, Rain City 3
Viper Pigeon Green 7, Tualatin Hills 5
Viper Pigeon Green 8, Chehalem 6
Viper Pigeon Green 7, Miami Riptides 5
La Jolla 9, Viper Pigeon Green 5
SB 805 9, Viper Pigeon Green 5
Viper Pigeon Green Places 6th in 16U Gold

CA Republic SC 10, Thunder WPC 4
Thunder WPC 10, Kearns 2
Big Valley 8, Thunder WPC 6
Thunder WPC Advanced to Gold Bracket
Thunder WPC 7, Greenwich B 6
La Jolla 7, Thunder WPC 6
Thunder WPC 12, Utah Premier A 11
Greenwich A 12, Thunder WPC 9
Thunder WPC 11, Miami Riptides 10
Thunder WPC Places 7th in 16U Gold

Pride WPA 28, Viper Pigeons Black 0
Royal 559 A 17, Viper Pigeon Black 0
Viper Pigeon Black Advances to Gold Bracket
Spartan 15, Viper Pigeon Black 4
Scots 11, Viper Pigeon Black 4
Kearns 10, Viper Pigeon Black 2
Rain City 13, Viper Pigeon Black 4
Viper Pigeon Black 8, Olympus Aquatics 3
Viper Pigeon Black Places 23th in 16U Gold

16&Under Boys Classic:
CDM Aquatics Blue 15, Longhorn Aquatics 2
San Jose Express 13, Longhorn Aquatics 7
Longhorn Aquatics Advances to the Bronze Bracket
Longhorn Aquatics 9, NWC Water Polo A 8
Rose Bowl Red 11, Longhorn Aquatics 10
Bakersfield 10, Longhorn Aquatics 8
Longhorn Aquatics 7, Jungle Cat 5
Raider 11, Longhorn Aquatics 10
Longhorn Aquatics Places 18th in 16U Bronze

South Coast Red A 21, CFWPC 0
CA Republic SC B 14, CFWPC 3
CFWPC Advances to Bronze Bracket
Bakersfield 15, CFWPC 6
CFWPC 5(5), Boerne WPC 5(4) – Shootout
Wolverine 15, CFWPC 9
Raider 15, CFWPC 9
Jungle Cat 9, CFWPC 7
CFWPC Places 20th in 16U Bronze

SC Triton 20, Boerne WPC 2
Maverick 14, Boerne WPC 13
Boerne WPC Advances to Bronze Bracket
Bakersfield 16, Boerne WPC 7
CFWPC 5(5), Boerne WPC 5(4) – Shootout
NWC Water Polo A 10, Boerne WPC 9
Boerne WPC 10, Northwood Navy 9
209 Water Polo 11, Boerne WPC 7
Boerne WPC Places 23rd in 16U Bronze

14&Under Boys Championship:
Vanguard Silver 14, Boerne WPC 10
Boerne WPC 14, Team Vegas 6
Greenwich A 23, Boerne WPC 4
Boerne WPC Advances to Gold Bracket
Boerne WPC 12, Greenwich B 6
Commerce Aquatics 14, Boerne WPC 6
Northwest Orcas 19, Boerne WPC 7
Boerne WPC 13, Bakersfield 10
Boerne WPC 9, Trident WPC 6
Boerne WPC Places 9th in 14U Gold

Royal 559 A 10, Trident WPC 2
Trident WPC 13, Puget Sound Polo 3
ORWP A 11, Trident WPC 6
Trident WPC Advances to Gold Bracket
Bakersfield 6, Trident WPC 4
Santa Cruz Waxem 7, Trident WPC 3
Trident WPC 10, Miami Riptides 8
Royal 559 A 13, Trident WPC 7
Trident WPC 7, Davis 6
Boerne WPC 9, Trident WPC 6
Trident WPC Places 10th in 14U Gold

Lamorinda Blue 14, Viper Pigeon Green 2
Northwest Orcas 16, Viper Pigeon Green 2
Viper Pigeon Green Advances to Gold Bracket
Miami Riptides 9, Viper Pigeon Green 8
Viper Pigeon Green 8, Royal 559 B 6
Viper Pigeon Green 5, Greenwich B 4
American River A 12, Viper Pigeon Green 4
Chicago Park District 9(4), Viper Pigeon Green 9(3) – Shootout
Viper Pigeon Green Places 16th in 14U Gold

14&Under Boys Classic:
Pacific Polo A 11, Thunder WPC 8
OCWPC Red B 12, Thunder WPC 7
Thunder WPC Advances to Bronze Bracket
Thunder WPC 5, TBD 0 (bye for dropped team)
Thunder WPC 9, American River B 2
Del Mar B 8, Thunder WPC 5
Thunder WPC 11, CFWPC 3
Thunder WPC 12, 680 White 4
CC United C 7, Thunder WPC 5
Thunder WPC Places 14th in 14U Bronze

Costa Mesa Aquatics 15, CFWPC 3
LA WPC Red 14, CFWPC 3
CFWPC Advances to Bronze Bracket
CC United C 15, CFWPC 4
CFWPC 9, Utah Premier B 5
Thunder WPC 11, CFWPC 3
CFWPC 11, SD Shores B 8
CFWPC 9, Kearns 7
CFWPC Places 17th in 14U Bronze

12&Under Boys Championship:
LA Premier 18, Trident 4
Trident 18, Viper Pigeon Green 7
SD Shores 16, Trident 13
Trident Advances to Gold Bracket
CC United Black 18, Trident 9
Poway Valley 20, Trident 9
Trident 11, Thunder WPC 9
DACA A 12, Trident WPC 9
NW Orcas 12, Trident WPC 5
Trident WPC 16, TPC Sharks 14
Trident WPC Places 11th in 12U Gold

Foothill Red 24, Thunder WPC 2
Black Bay Navy A13, Thunder WPC 8
Thunder WPC Advances to Gold Bracket
Thunder WPC 11, Stanford B 9
Rocky Mountain Neptunes 8. Thunder WPC 7
Trident 11, Thunder WPC 9
Greenwich B 10, Thunder WPC 9
Davis 7, Thunder WPC 6
CC United Blue 10, Thunder WPC 6
Thunder WPC Places 20th in 12U Gold

PV Water Polo 21, Viper Pigeon Green 2
Trident 18, Viper Pigeon Green 7
Viper Pigeon Green Advanced to Gold Bracket
CC United Blue 18, Viper Pigeon Green 6
Chelsea Piers 14, Viper Pigeon Green 9
Viper Pigeon Green 11, Utah Premier 9
Rocky Mountain Neptunes 11, Viper Pigeon Green 2
Bakersfield 9, Viper Pigeon Green 6
Viper Pigeon Green Places 23rd in 12U Gold