Texas High School State Champs Results

The Texas High School State Champs were held this past weekend in Austin, TX with 16 boys teams and 16 girls teams qualified from four regions from across the state.  Scores and final standings are below.  The Flower Mound boys defeated Denton Guyer 8-6 for their first ever state title and the Denton Guyer girls defeated Southlake Carroll 11-7 to also earn their first state title.

The girls state MVP was Katherine Cullen (Denton Guyer) and Coach award went to Chris Cullen (Denton Guyer).  On the boys side, the state MVP was Cameron Cullen (Denton Guyer) and the Coach award went to Jeff Otten (Houston Friendswood).

The full list of award winners can be found here:
https://drive.google.com/file/d/1ZVV6myvWAo1LHaNlXV5FnspbotHVkzeB/view

Game 1 8:30 AM girls Cedar Ridge 4 Flower Mound 16
Game 2 8:30 AM girls Clear Brook 5 Jersey Village 17
Game 3 9:20 AM girls Foster 5 Memorial 6
Game 4 9:20 AM girls Anderson 1 Southlake Carroll 15
Game 5 10:10 AM boys Waco Midway 1 St. Mark’s 29
Game 6 10:10 AM boys Clear Creek 2 Jersey Village 11
Game 7 11:00 AM boys Foster 11 Memorial 2
Game 8 11:00 AM boys Round Rock 4 Flower Mound 16
Game 9 11:50 AM girls Round Rock 7 Marcus 12
Game 10 11:50 AM girls Clear Creek 8 Langham Creek 10
Game 11 12:40 PM girls Brazoswood 1 St. Agnes 5
Game 12 12:40 PM girls Westwood 2 Denton Guyer 21
Game 13 1:30 PM boys Anderson 1 Southlake Carroll 17
Game 14 1:30 PM boys Friendswood 11 Westside 7
Game 15 5:00 PM boys Brazoswood 2 Strake Jesuit 7
Game 16 5:00 PM boys Cedar Park 0 Denton Guyer 15
Game 17 5:50 PM girls Flower Mound 6 Jersey Village 8
Game 18 5:50 PM girls Memorial 4 Southlake Carroll 7
Game 19 6:40 PM girls Marcus 3 Langham Creek 15
Game 20 6:40 PM girls St. Agnes 5 Denton Guyer 9
Game 21 7:30 PM boys St. Mark’s 12 Jersey Village 6
Game 22 7:30 PM boys Foster 6 Flower Mound 8
Game 23 8:20 PM boys Southlake Carroll 7 Friendswood 11
Game 24 8:20 PM boys Strake Jesuit 8 Denton Guyer 14

 

Game 25 9:30 AM girls Cedar Ridge 3 Clear Brook 12
Game 26 9:30 AM girls Foster 16 Anderson 1
Game 27 10:20 AM girls Round Rock 6 Clear Creek 12
Game 28 10:20 AM girls Brazoswood 18 Westwood 0
Game 29 11:10 AM boys Waco Midway 4 Clear Creek 7
Game 30 11:10 AM boys Memorial 14 Round Rock 3
Game 31 12:00 PM boys Anderson 2 Westside 15
Game 32 12:00 PM boys Brazoswood 18 Cedar Park 2
Game 33 12:50 PM girls Jersey Village 5 Southlake Carroll 6
Game 34 12:50 PM girls Langham Creek 9 Denton Guyer 13
Game 35 1:40 PM boys St. Mark’s 6 Flower Mound 8
Game 36 1:40 PM boys Friendswood 9 Denton Guyer 11
Game 37 2:30 PM girls Flower Mound 3 Memorial 7
Game 38 2:30 PM girls Marcus 5 St. Agnes 10
Game 39 3:20 PM boys Jersey Village 9 Foster 10
Game 40 3:20 PM boys Southlake Carroll 4 Strake Jesuit 8
Game 41 4:15 PM girls Jersey Village  11 Langham Creek  7
Game 42 5:15 PM boys St. Mark’s  11 Friendswood  5
Game 43 6:15 PM girls Southlake Carroll  7 Denton Guyer  11
Game 44 7:15 PM boys Flower Mound  8 Denton Guyer  6

 

Boys Final Standings:
1. Flower Mound
2. Denton Guyer
3. Dallas St. Marks
4. Houston Friendswood
5. (tie) Houston Strake Jesuit and Rosenburg Foster
7.(tie) Southlake Carroll and Houston Jersey Village
9.(tie) Houston Clear Creek, Houston Memorial, Houston Westside,  Houston Brazoswood
13. (tie) Waco Midway, Round Rock, Austin Anderson, Cedar Park

Girls Final Standings:
1. Denton Guyer
2. Southlake Carroll
3. Houston Jersey Village
4. Houston Langham Creek
5. (tie) Houston St. Agnes and Houston Memorial
7.(tie) Flower Mound and Flower Mound Marcus
9.(tie) Houston Clear Creek, Houston Clear Brook, Rosenburg Foster, Houston Brazoswood
13. (tie) Austin Westwood, Round Rock, Austin Anderson, Cedar Ridge