Category Archives: Results

Southwest Zone Championships Results

Final Standings-

12U Boys/Girls:
1. Thunder
2. Viper Pigeon Boys
3. Viper Pigeon Girls
4. Longhorn

14U Lone Star:
1. Thunder Girls/Coed
2. Viper Pigeon Girls
3. *St. Marks
4. *Central Texas

14U Boys:
1. Thunder
2. Viper Pigeon Green
3. Longhorn
4. Viper Pigeon Black

16U Girls:
1. Viper Pigeon Green
2. Thunder
3. Viper Pigeon Black

18U Girls
1. Thunder
2. Viper Pigeon Green
3. Viper Pigeon Black
4. *Rockwall

18U/16U Lone Star:
1. *St Marks
2. *Rockwall
3. *Thunder
4. *Central Texas

16U Boys:
1. Thunder
2. Viper Pigeon Green
3. Viper Pigeon Red
4. Viper Pigeon Black
5. Jesuit Green
6. Jesuit White

18U Boys:
1. Viper Pigeon Green
2. Thunder Black
3. Thunder Silver
4. Viper Pigeon Black
5. HOLA
6. Jesuit

*Teams NOT attending NJO’s (were not trying to qualify)

12:30 Viper Pigeon Boys-12 v. Longhorn Boys-5 (12U)
1:15 Viper Pigeons Girls-10 v. St Marks-9 (14U-Lone Star)
2:00 Viper Pigeons Green-13 v. Longhorn-5 (14U Boys)
2:45 Viper Pigeon Boys-8 v. Viper Pigeon Girls-4 (12U)
3:30 VP Girls-8 v. Thunder Girls/Coed -12 (14U-Lone Star)
4:15 Viper Pigeons Green-11 v. Viper Pigeons Black-5 (14U Boys)
5:00 Viper Pigeon Boys-1 v. Thunder Boys-18 (12U)
5:45 Viper Pigeon Girls-12 v Centex-8 (14U-Lone Star)
6:30 Viper Pigeons Green-9 v. Thunder -10 (14U Boys)
7:15 Viper Pigeons Green-9 v. Viper Pigeons Red-4 (16U Boys
12:30 Thunder Boys-16 v. Viper Pigeon Girls-3 (12U)
1:15 Thunder Girls/Coed-12 v. Centex-8 (14U-Lone Star)
2:00 Viper Pigeons Black-4 v. Thunder-14 (14U Boys)
2:45 Thunder Boys-17 v. Longhorn-1 (12U)
3:30 St Marks-8 v. Centex-6 (14U-Lone Star)
4:15 Thunder-15 v. Longhorn-6 (14U Boys)
5:00 Longhorn Boys-9 v. Viper Pigeon Girls-11 (12U)
5:45 St Marks-9 v. Thunder Girls/Coed -12 (14U-Lone Star)
6:30 Viper Pigeons Black-12 v. Longhorn-15 (14U Boys)
7:15 Thunder-23 v. Jesuit White-2 (16U Boys)
7:30 Jesuit Green-5 v. VP Red-7 (16UB)
8:15 VP Green-10 v. VP Black-4 (18UG)
9:00 Thunder Silver-13 v. Jesuit-5 (18UB)
9:45 VP Green-13 v. Jesuit Green-5 (16UB)
10:30 VP Green-14 v. Rockwall-2 (18UG)
11:15 VP Green-16 v. Jesuit-0 (18U Boys)
12:00 Thunder-10 v. VP Black-2 (16UG)
12:45 VP Green-2 v. Thunder-12 (16UB-1st)
1:30 VP Green-7 v. Thun Silver-14 (18UB)
2:15 VP Green-6 v. Thunder-0 (16UG-1st)
3:00 VP Black-14 v. Rockwall-5 (18UG)
3:45 VP Green-12 v. Thunder-13 (18UG)
4:30 VP Green-5 v. Thun Blk-4 (18UB-1st)
7:30 VP Black-9 v. Jesuit White-7 (16UB)
8:15 Thunder-15 v. Rockwall-3 (18U Girls)
9:00 VP Black-7 v. HOLA-6 (18U Boys)
9:45 Thunder-11 v. VP Black-1 (16U Boys)
10:30 VP Black-4 v. Thunder-12 (18UG)
11:15 Thun Black-22 v. HOLA-4 (18UB)
12:00 Jesuit G-12 v. Jesuit W-4 (16UB-5th)
12:45 VP Red-10 v. VP Blk-9 (16UB-3rd)
1:30 Thun Black-15 v. VP Black-2 (18UB)
2:15 Thunder-2 v. St Marks-11 (18U-LS)
3:00 Rockwall-15 v. Centex-9 (18U-LS)
3:45 Jesuit-2 v. HOLA-5 (18U Boys-5th)
4:30 Thun Sil-10 v. VP Blk-7 (18UB-3rd)
7:30 Thunder-5 v. Centex-0 (18U-Lone Star)
8:15 St Marks-12 v. Rockwall-4 (18U-LS)
9:00 VP Green-10 v. VP Black-2 (16U Girls)
9:45 Thunder-6 v. Rockwall-16 (18U-LS)
10:30 St Marks-5 v. Centex-0 (18U LS)

TAGS Results

The annual Texas Age Group Championships were contested this weekend in Austin, TX. Final standings were:

6th Grade & Younger Coed Division:
1. Thunder Water Polo
2. Viper Pigeons Blue (West Houston WP)
3. Longhorn Aquatics
4. Viper Pigeons Orange (West Houston WP)
5. Central Texas WPC

8th Grade & Younger Coed Division:
1. Viper Pigeons Green (West Houston WP)
2. Thunder Water Polo – Black
3. Viper Pigeons Black (West Houston WP)
4. Longhorn Aquatics
5. St. Mark’s
6. Thunder Water Polo – Silver
7. Viper Pigeons Red (West Houston WP)

Longhorn Spring Invite Results

Longhorn Spring Invite Results. Bold games are 12&Under, others 14&Under.

Longhorn V San Antonio 5-0 (8-9)
Longhorn White V Viper Pigeon Green 0-5 (14-13)
Centex V Viper Pigeon Red 3-20
Longhorn Orange V Viper Pigeon Black 0-5 (2-14)
Longhorn V Austin 5-0 (16-2)
Longhorn Gold V Viper Pigeon Green 0-5 (10-12)
Centex V San Antonio 5-0 (4-11)
Longhorn White V Viper Pigeon Black 0-5 (9-12)
Longhorn V Viper Pigeon Red 4-10

Longhorn V Austin 5-0 (9-11)
Longhorn White V Viper Pigeon Green 0-5 (8-10)
Centex V San Antonio 5-0 (4-16)
Longhorn Gold V Viper Pigeon Black 0-5 (12-10)
Viper Pigeon Red V San Antonio 5-0 (14-5)
Longhorn Orange V Viper Pigeon Green 0-5 (9-9)
Austin V Viper Pigeon Red 0-5 (8-16)
Longhorn White V Viper Pigeon Black 0-5 (9-8)
Longhorn V Centex 11-5

Charles Dutton Memorial Tournament Results

The Dallas WPC won the Open Division and the North Texas Thunder WPC won both the 8th Grade and 6th Grade Divisons at the Charles Dutton Memorial Tournament this weekend. More detailed results to be posted soon. The Connor Cup Series standings have been updated to reflect this event; see link in menu section of this site for current standings.

SpinLob Classic Results

The Olympic Club defeated TMWPC to win the SpinLob Classic at the UT Swim Center in Austin on Feb. 8-9. Game scores to be added at this site soon.

1st – Olympic Club (won final 15-10)
2nd – TMWPC
3rd – Arizona State University (won 3rd place 12-9)
4th – Rain City
5th – Darkside of Clayton (won 5th place 13-12)
6th – University of San Francisco
7th – TOTEX (won 7th place 13-8)
8th – HOPS
9th (tie) – St. Louis, Dynamo, Univ. of Pennsylvania, Univ. of Texas
13th (tie) – Austin, San Antonio